Foto: Domen Stanič

Varuhi planinskega orla

Številčnost planinskega orla v Sloveniji smo ciljno spremljali le za popise Atlasa gnezdilk Slovenije. Vzpostaviti želimo vsakoletno štetje, ki pa za uspešno varstvo ne bo dovolj. Dolgožive vrste kot je planinski orel, za svoje gnezdenje potrebujejo mirne cone. Zaradi motenj lahko več let zapored opustijo gnezditev ali celo teritorij. Zato je pomembno, da vsako leto preverjamo uspešnost gnezditve in prepoznamo morebitne motnje v bližini gnezd. Sicer lahko vrsta zaradi neustreznih pogojev med gnezdenjem, zelo hitro izgine iz Slovenije.

CILJ: Akcija Varuhi planinskega orla ima dva glavna cilja: 1. omogočanje mirne gnezditve in 2. preverjanje uspešnosti gnezditve Uspešnost gnezditve preverjamo na vseh gnezdiščih v Sloveniji. V naslednjem koraku prepoznamo morebitne motnje, ki lahko vplivajo na opustitev gnezdenja in jih skušamo omejiti. Z akcijo Varuhi planinskega orla želimo zagotoviti učinkovito varstvo planinskega orla in ohraniti vrsto v Sloveniji tudi v prihodnje.


INDIVIDUALNI PRISTOP: Pri tako velikih in redkih vrstah, kot je planinski orel, je možen individualni pristop, saj je gnezdišč malo in jih dobro poznamo. Za uspešno spremljanje gnezditve posameznega para planinskega orla je potrebnega veliko časa, še posebej, če želimo na terenu ostati nemoteči za vrsto. Individualni pristop omogoča natančno spoznavanje terena in je daleč najbolj učinkovit z vidika ugotavljanja stanja na terenu. Možen pa je samo ob vključevanju velikega števila ljudi, ki so pripravljeni temu nameniti čas. Vsak od varuhov na terenu, pod mentorstvom izkušenih popisovalcev, pridobi potrebno znanje za spremljanje izbranega gnezdišča, ki ga po tem lahko tudi samostojno uspešno izvede.

Prisotnost planinskega orla na gnezdiščih in njen gnezditveni uspeh preverjamo vsako leto in veseli smo, kadar gnezdišče dobi kljukico, saj to pomeni, da je tam vse v najlepšem redu.
SODELUJE LAHKO VSAK: Spremljanje uspešnosti gnezdišč planinskega orla je zaradi odročnih leg lahko precej zahtevno, zato priporočamo priključitev ljubiteljev gora. Hitro se boste naučili, kako zaznati prisotnost planinskega orla na gnezdišču in kako potrditi uspešno gnezditev. Popis je relativno zahteven in obsega nekaj obiskov terenov v visokogorju spomladi in poleti. Če se želite priključiti Varuhom divjega petelina, svojo namero sporočite koordinatorju: