Foto: Domen Stanič

O planinskem orlu

Planinski orel (Aquila chrysaetos) je ena izmed največjih ujed v Evropi. Samice so nekoliko večje od samcev, njihov razpon peruti meri tudi do 2,20 m. Prepoznamo ga po temno rjavemu perju in značilnemu zlato-rjavo obarvanemu zadnjemu delu glave in vratu. Večinoma je tiha žival, oglaša se predvsem v gnezditveni sezoni.

Pojavljanje v Sloveniji

Zgodovinsko je planinski orel v Evropi poseljeval tudi nižine, zato je njegova trenutna razširjenost v gorovjih predvsem odsev človekovega preganjanja, kar je pomembno vplivalo na upad populacije. V Sloveniji je danes redek gnezdilec z večino populacije v alpskem svetu. Pojavlja se tudi v predalpskem svetu, predvsem v Idrijskem in Cerkljanskem hribovju ter na obrobju Trnovskega gozda in Nanosa v Dinaridih. Drugod po Sloveniji najdemo predvsem posamične gnezdeče pare, ki gnezdijo na Pohorju, v Škofjeloškem, Polhograjskem, Posavskem in Krimskem hribovju, Kolpski dolini, na Snežniku in Kraškem robu.

Življenjski prostor

Planinski orel naseljuje odprta, neobljudena območja v gorovjih. Preganjanje in gosta poseljenost sta dejavnika, ki vplivata na to, da se planinski orel v Sloveniji ne pojavlja več v nižinah. Njegov habitat predstavljajo večje odprte površine z zadostno količino plena za lov in mirne cone, brez človeške dejavnosti za gnezdenje. Na gostoto gnezdečih parov v neobljudenih območjih ima največji negativni vpliv gozd, z večanjem katerega se gostota zmanjšuje, medtem ko gostota plena vpliva na gnezditveni uspeh. Foto: Domen Stanič

Izbira gnezdišča

Foto: Domen Stanič
Za gnezdišča planinskega orla je značilno, da ležijo na nižjih nadmorskih višinah kot lovišča, kar omogoča lažje prinašanje hrane v gnezdo. V Alpah namreč pleni tudi večje sesalce, kot so mladi gamsi in ovce, ki bi jih v gnezdo na višji nadmorski višini težko prinesel. Gnezdi v skalovju, redko tudi na visokih drevesih ali daljnovodih. V Sloveniji je bilo večino gnezd najdenih v skalovju in le nekaj manj kot petina gnezd na drevju. Gnezdo naredi iz vejic in druge vegetacije, kot so listi, trava, korenine, mahovi in lišaji, za izgradnjo pa uporabi tudi kosti, rogove in človeške produkte kot so žice. Planinski orli so monogamni, kar pomeni, da celo življenje ostanejo z istim partnerjem. Znotraj teritorija si naredijo več gnezd, ki jih nato uporabljajo več let. Pogoj za izgradnjo gnezda je mirna okolica, brez človeške aktivnosti.